Mivel a Mg hatékonyan változtatja meg az egészséget, a szedését számos különböző betegség kezelésére használják. Tehát egyértelműen létfontosságú ásványi anyag, de a bioszintézisben betöltött szerepét gyakran figyelmen kívül hagyják. Sajnálatos módon, a tanulmányok szerint, a magnéziumhiány a lakosság 2,5-15%-nál fennáll. Ez az állapot meglehetősen gyakori, amit hipomagnezémiának is neveznek, mivel az emberek étrendjének nagy részét kitevő feldolgozott élelmiszerek nem tartalmaznak magnéziumot.
A magnéziumhiány erősen összefügg olyan gyógyszerek szedésével is, amelyeket a gyomor reflux kezelésére használnak. A Crohn-betegségben, 2-es típusú cukorbetegségben, alkoholizmusban, cöliákiában és bélgyulladásban szenvedők szintén nagyobb kockázatnak vannak kitéve a magnéziumhiány kialakulás szempontjából. Eleinte nehéz lehet észrevenni az enyhe Mg hiány jeleit, de az idő előrehaladásával a tünetek nagyon problémássá válnak. A jelentős hiány jelei életveszélyesek lehetnek, de még az enyhébb is okozhat egészségügyi problémákat.
Miért nehéz a magnézium felszívódása?
Testünknek vitaminok és ásványi anyagok széles skálájára van szüksége ahhoz, hogy egészséges maradjon, új szöveteket építsen és helyreállítsa magát a sérülések után. Ezek közül az egyik legfontosabb a Mg, ami létfontosságú az idegi jelek továbbításához, a csontok egészségéhez és még sok máshoz. Annak ellenére, hogy a legtöbb ember a napi szükséges mennyiség nagy részét vagy egészét táplálékból szerzi be, de ennek csak 30-40% szívódik fel a szervezetben.
Ez elvezet a kérdéshez, hogy miért olyan nehéz a magnézium felszívódása a szervezetünknek. Nem maradhat elszigetelve túl sokáig. Természeténél fogva instabil elem, ezért egy másik molekulához kell kötődnie ahhoz, hogy elég sokáig kitartson és a szervezetünk fel tudja szívni. Az, hogy milyen molekulákhoz kötődik, befolyásolhatja, hogy mennyire könnyű vagy nehéz a szervezetünknek a magnézium felszívódása az első alkalommal, ami fordítottan arányos a bevitt adaggal. Más szóval, minél nagyobb a mennyiség, annál kisebb a magnézium felszívódása.