Egy gondozott, szép pázsit látványa nyugtató, szemet gyönyörködtető, mindazonáltal a zöldellő fű a tavaszi és nyári hónapokban jelentős igénybevételnek van kitéve. Bizonyos karbantartási munkálatokat el kell végeznünk a nyár elmúlta után, tehát a gyep gondozása ősszel is fontos, ha a következő évben is élvezni akarjuk a pázsit szépségét. Telepítéshez ideális az őszi, csapadékos időszak, mert ilyenkor a fűmagok könnyebben csíráznak és erősödnek meg. A fűnyírás ősszel már nem szükséges, de ez is az időjárástól függ.
A gyep gondozása ősszel általában gyepszellőztetéssel kezdődik, ami rendkívül lényeges lépés a munkálatok között. Ha nincs speciális munkaeszközünk ehhez, akkor elvégezhetjük egy gyepszellőztető gereblye használatával is. Ezzel eltávolítjuk az elhalt fűszálakat és növényi részeket, így biztosítva a megfelelő téli csapadékellátást. A tél beköszöntése előtt tanácsos megszabadulni a pázsitban lévő gyomoktól, ezért a gyep gondozása ősszel gyomirtással folytatódik, de figyelni kell a tápanyag utánpótlására is.
Ősszel történik a műanyag kerti tó téliesítése
A kertünket díszítő kis tavat is fel kell készítenünk a téli hónapokra, ami akkor válik esedékessé, ha a hőmérséklet tartósan 10 C fok alá esik napközben, éjszakánként pedig 0 C fok körül vagy alatta van. A műanyag kerti tó téliesítése révén biztosítjuk, hogy az ökológiai egyensúly fennmaradjon a tóban és tavasztól újra ékesíthesse a kertünket. A tó vizének tisztán tartása az első és legfontosabb feladat. A belehullott faleveleket, növényi hulladékokat el kell távolítani, illetve elengedhetetlen az iszaptalanítás is, amit egy speciális porszívó készülékkel oldhatunk meg könnyen.
A műanyag kerti tó téliesítése, a benne lévő, nem fagytűrő növények eltávolításával és biztonságba helyezésével folytatódik. Ha vannak a tóban halak, amelyek nem bírják a fagyokat, azokkal is ugyanígy szükséges eljárnunk. Amennyiben maradnak halak a tóban, számukra oxigént kell juttatnunk a vízbe. Végül, a kerti tó téliesítése záró munkálataként ki kell venni a vízben lévő berendezéseket, szivattyúkat, szűrőket, UV-lámpákat, egyéb eszközöket.
Régi fa ablak felújítása házilag: útmutató a megújuláshoz
Az öreg nyílászárók esetében a törődés olyan dolog, amit nem lehet elhanyagolni túl sokáig. Egy régi fa ablak felújítása házilag nemcsak esztétikai javulást eredményez, hanem hozzájárul az otthonunk energiahatékonyságának növeléséhez is. A folyamat lehetőséget ad arra, hogy megőrizzük a régi építészeti elemeket, szinte eredeti állapotukban, ugyanakkor modern komfortot biztosítsunk az igényeink kielégítésére. Íme, egy lépésről lépésre haladó útmutató, aminek keretében a régi fa ablak felújítása házilag viszonylag egyszerűen megoldható.
A régi fa ablak felújítása házilag az előkészületekkel indul
Állapotfelmérés: Kezdjük az ablakok állapotának alapos felmérésével! Ellenőrizzük a faanyag rothadását, repedéseit és a festék állapotát.
Eltávolítás: Érdemes az ablakszárnyakat leszedni, mert így könnyebben hozzá lehet férni azokhoz, valamint a kerethez.
Tisztítás: Távolítsuk el a piszkot, port és régi festéket egy puha kefével vagy finom csiszolópapírral!
A következő lépés a csiszolás és javítás
Csiszolás: Csiszoljuk le a felületet finom csiszolópapírral, hogy sima alapot kapjunk. Ez elősegíti a festék egyenletes tapadását.
Javítás: A rothadt vagy sérült részeket alaposan távolítsuk el és pótoljuk új faanyaggal. Használjunk fa tömítő pasztát a kisebb repedések és lyukak kitöltésére.
Festés és védelem
Alapozás: Alkalmazzunk minőségi alapozót, ami megvédi a faanyagot és elősegíti a festék jobb tapadását.
Festés: Válasszunk kifejezetten kültéri használatra alkalmas, időjárásálló fafestéket! Lehetőleg vigyük fel 2 rétegben a festéket, a tartós védelem érdekében! A rétegek között várjuk meg az előírt száradási időt és még egy kis csiszolás sem árthat a második bevonat felkenése előtt.
Ablaküvegezés: Ha szükséges, cseréljük ki a régi ablaküveget és ellenőrizzük a tömítéseket.
Nem mellékes a penész eltávolítása falról festés előtt
A penész nemcsak esztétikai probléma, hanem egészségügyi kockázatot is jelent számos esetben. Pontosan ezért elengedhetetlen a penész eltávolítása falról festés előtt! Nézzük meg kicsit közelebbről, hogyan végezhetjük ezt a folyamatot kellő hatékonysággal!
Amire megéri figyelni a penész eltávolítása falról festés előtt
Védekezés: Mielőtt megkezdődne a penész eltávolítása falról festés előtt, mindig viseljünk védőfelszerelést, ilyen a maszk és kesztyű, hogy elkerüljük a spórák belégzését és így az esetleges allergiás reakciókat.
Penészirtó szer alkalmazása: Használjunk penészirtó szert vagy házi készítésű megoldást (pl. ecet, szódabikarbóna, teafa olaj, hidrogén-peroxid) a penészes területek kezelésére. Hagyjuk hatni a szert az ajánlott időtartamig, majd következhet a penész eltávolítása falról festés előtt nagy alapossággal, de még nedves formában.
Szárítás: Miután megtörtént a penész eltávolítása falról festés előtt, fontos, hogy a felület teljesen kiszáradjon. Használhatunk ehhez hőlégfúvót vagy hagyjuk magától megszáradni.
Eltávolítás után jöhet az alapozás és festés
Penészgátló alapozó: Alkalmazzunk penészgátló hatású alapozót a falra, hogy megakadályozzuk a telepek újbóli megjelenését. Ez különösen fontos a magas páratartalmú helyiségekben, mint a fürdőszobák, konyhák, pincék.
Festés: Válasszunk olyan festéket, ami szintén rendelkezik penészgátló tulajdonságokkal, hogy maximális védelmet nyújthassunk. Legalább 2 rétegben alkalmazzuk a festéket, hogy biztosítsuk az egyenletes és tartós fedést.
Utómunkálatok és megelőzés
A festés után fontos a helyiség megfelelő szellőztetése és a páratartalom szintjének kontrollálása. A légtelenítők, párátlanítók használata és a rendszeres szellőztetés segíthetnek abban, hogy legközelebb a penész eltávolítása falról festés előtt már ne kerüljön szóba.