A gipszkarton egy széles körben alkalmazott építőanyag, ami beltér kialakításához vagy átalakításához, esetleg dekorációs funkciót betöltő felületek építéséhez ajánlott. Óriási előnye, hogy szárazon vakolható, burkolható, így a munkafolyamat jelentősen lerövidül. A gipszkarton festése néhány szempont figyelembe vételével házilag is könnyen kivitelezhető.
Az gipszkarton lapok felhelyezését követően, még a a gipszkarton festése előtt elő kell készíteni a felületet. A teljesen sima, hibátlan falfelület elérése a cél, a festés utáni tökéletes eredményért. Ezt a hibák glettelését követően a felület precíz, aprólékos átcsiszolásával tudjuk elérni. Portalanítás után a falat alapozóval kell kezelni, majd jöhet a gipszkarton festése diszperziós festékkel, a szobafestéshez hasonló módon.
A lakásunk falainak festését ajánlott bizonyos időközönként elvégezni, ezáltal tisztább, üdébb hangulatot érhetünk el az otthonunkban. A szobafestés nem kíván különösebb szakértelmet, kisebb utánajárást követően bátran vállalkozhatunk rá.
Amennyiben a szobafestés házilag történik, ajánlott az alapos előkészületek elvégzése a munkánk megkönnyítésének érdekében. A szobafestés házilag a bútorok letakarásával, szegélyek, keretek leragasztásával kezdődik. Aztán következik a falfelület előkészítése, javítása, majd jöhet a szobafestés házilag a kiválasztott festékkel.
Ha felújítás során burkolat lerakása a feladat, néhány dologgal tisztában kell lennünk a munka elkezdése előtt. A burkolatot csak egyenletesen sima, hibátlan felületre lehet felhelyezni. A tökéletes eredmény érdekében az aljzat egyenetlenségeit ki kell javítani. Az aljzatkiegyenlítés házilag nem bonyolult feladat a megfelelő szerszámok és alapanyagok alkalmazása esetén.
Fontos, hogy az alapanyag beszerzésekor tisztában legyünk helyiség paramétereivel, hogy ki tudjuk számolni a kívánt mennyiségű aljzatkiegyenlítő anyagot. Az aljzatkiegyenlítés házilag a portalanítást és az alapozó felvitelét követően a vízzel megfelelő arányban bekevert aljzatkiegyenlítő elterítésével és elsimításval történik. Ajánlott a buborékmentes kidolgozás érdekében tüskés hengerrel átsimítani a felületet. Így az aljzatkiegyenlítés házilag a száradás után, az esetlegesen előforduló hibák javításával megalapozza a minőségi burkolást.
A tető minden ház sebezhető pontja, folyamatosan ki van téve az időjárási elemeknek, amik hosszútávon a tetőszerkezet elöregedését, a cserepek és egyéb tetőfedő elemek állapotának romlását okozzák. Ezért bizonyos időközönként esedékes a tetőszerkezet átvizsgáltatása és szükség esetén a tetőfelújítás. Ajánlott a tetőfelújítási feladatokkal tapasztalt szakembert megkeresni, aki segíteni tud a tervezésben, anyagbeszerzésben és kivitelezésben egyaránt.
A gyakorlott szakember felméri a tető állapotát és eldönti, hogy a tetőfelújítás az egész tetőszerkezetet érintse-e, vagy elég csak a héjazatot javítani. Ezután megtervezi a tetőfelújítás menetét, kikalkulálja a szükséges anyagokat, és szerencsés esetben a lakók kiköltöztetése nélkül, megszervezi a szükséges elemek javítását, cseréjét.