Az akkumulátoros vákuumos lapemelő egy olyan találmány, aminek a jelentősége igencsak megnőtt az utóbbi években. Az eszköz elérhető egyszerű kézi és akkumulátoros változatban egyaránt. Az alábbiakban 2 terméken keresztül mutatjuk be a vákuumos lapemelő nagyfokú hatékonyságát, valamint kiemeljük azok egyértelmű előnyeit. De haladjunk sorban! Miért volt egyáltalán szükség erre?
A készülék iránti igényt egyértelműen az építőiparban elvégzendő feladatok számának növekedése, illetve azok specifikációja szülte. Főként a burkolások alkalmával van szükség nagyméretű elemek hatékony mozgatására. Ezek lehetnek 50×50 cm-es átmérőjű csempék, vagy éppen 1,25×200 cm-es gipszkartonlapok is. A kiterjedt méretek miatt a fogás ezeken igen nehéz, nem említve az üveget, amit még veszélyes is az éleinél megragadni, a vákuumos lapemelő ugyanakkor áthidalja az akadályt.
Gyorsan felhelyezhető a lapok közepére, így megfelelő egyensúlyt biztosítva képez stabil fogáspontot. Bár gyakran több mint 100 kg a terhelhetősége, de többnyire nem a súly, hanem méret az, ami miatt szükség van rá. Lássuk, akkor tényszerűen, hogy mit tud a hagyományos manuális és az akkumulátoros vákuumos lapemelő!
Manuális vákuumos lapemelő: amire mindig lehet számítani!
A TLS-XPB04 vákuumos lapemelő az a terméktípus, amelyik talán a legelső volt a sorban. Nagy előnye, hogy manuálisan alkalmazható, így a használata nem függ semmilyen szinten a hálózattól, hiszen nincs akkumulátora, ami lemerülhet. Nagyon erős, stabil és könnyen alkalmazható. 200 mm az átmérője a tapadó felületének, ami egy 3 rétegű gumitömítésből készül.
A sima felületekre könnyen tapad és a kézre eső pumpával képezhető ki a vákuum, aminek az erejét egy nyomásmérő órán tudjuk figyelni. Ez a vákuumos lapemelő akár 160 kg-os terhelhetőséggel is rendelkezhet. Természetesen ehhez már legalább 2 emberre van szükség, így a maximális teljesítményét egyetlen személy úgysem tudja kihasználni, de jó tudni, hogy bátran támaszkodhatunk a képességeire. De mit tud ennek az akkumulátoros változata?
Előtérben a TLS-XPB05E akkumulátoros vákuumos lapemelő
Amit mindenképpen meg kell említenünk az akkumulátoros vákuumos lapemelő esetében, hogy sokkal stabilabb fogást nyújt ugyanis az intelligens vezérlés réven képes fenntartani a vákuumot anélkül, hogy azt külön pumpálni kellene. Nem kell tehát félnünk, hogy cipelés közben elenged. Ez különösen a porózus szerkezetű anyagoknál jön jól, mint a fa, térkő, gipszkarton.
A TLS-XPB05E akkumulátoros vákuumos lapemelő 2,5 órás töltési idővel akár 8 órát is képes működni. A teherbírása pedig eléri a 200 kg-ot. Egy olyan munkatárs ez, ami jó, ha minden helyzetben kéznél van!
A burkolólap vibráló valóban egy csodálatos találmány
A lapemelők után a másik igazi főnyeremény a burkoló vibráló. Ez az eszköz voltaképpen 2 az 1-ben, ugyanis használható lapemelőként, bár csak korlátozott formában, ami viszont a fő erénye az a vibrálás. Ennek során olyan mikrorezgéseket generál, amik átjutva a burkolólapon segítenek a ragasztó eloszlatásában. De miért van erre egyáltalán szükség? A nagyobb és hatékonyabb tapadás kialakítása érdekében! Amíg a kisebb és közepes méretű csempék, amik jellegzetesen 50×50 cm alattiak, viszonylag egyszerűen fektethetők kézzel, addig a nagyobbaknál már elkél a segítség. A ragasztóval megkent lapot többnyire tenyérrel, gumikalapáccsal szokták ütögetni, hogy a jól hozzátapadjon a felülethez, a felesleges ragasztó pedig kijöjjön a széleknél a beszorult levegővel együtt. Na, ez az eljárás, ami a nagyobb és főleg vékonyabb elemeknél, már nem működik. Itt ugyanis csak, és ez nem túlzás, a burkolólap vibráló segíthet.
Hogyan teszi a dolgát a burkoló vibráló?
Vegyünk egy konkrét típust! A TLS-V12-2 vákuumos lapvibrátor 160 mm átmérőjű tapadókoronggal rendelkezik és a terhelhetősége eléri a 130 kg-ot. A fejét először hozzáragasztjuk a burkolólap közepéhez, majd a kézre eső fogantyú meghúzásával létrehozzuk a vákuumot. A megemelt lap hátoldalát megkenjük ragasztóval, majd jöhet a helyre illesztés.
Fal esetében, főként ha magasabbra kell nyúlni, sokat segít a pontos behelyezésben a burkoló vibráló. Nagyobb megerőltetés nélkül illeszthetjük vele a csempét a helyére. De ez csak a történet egyik fele. A második rész ekkor következik. A készülék 2 darab 21 V-os , 5200 mAh Li-ion akkumulátorral rendelkezik, amiknek 4 órás az üzemidejük. A vibráció frekvenciasebessége eléri a 26.000 r/min értéket.
Ezt 6 fokozatban lehet állítani. Amint a lap a helyén van, máris indítható a burkolólap vibráló. Érdemes a lassú fokozatról haladni felfele és középről indulva a szélek felé mindenhol végighúzni a fejet. Ennek eredményeképpen pedig a felesleges levegő garantáltan távozik, miközben a ragasztó egyenletesen eloszlik, ezzel kellően erős tapadást biztosítva. Nem fognak a csempék kopogni és felválni, hanem nagyon erősen tartanak minden helyzetben.
Konstruktívan alkalmazható a burkolólap vibráló
A burkoló vibráló alkalmazása könnyen elsajátítható, amit az egyszerű kialakítása nagyban segít. A fontos gombok mind kézre esnek és típustól függően kijelző is található rajtuk, ami sok értéket mutat. Érdemes mielőbb próbára tenni ezeket!